اخبار و رویداد ها

همه چيز درباره EB
12 فوریه 2018
1
اشتراک

همه چيز درباره EB

بیماری Junctional EB ژنتیکی بوده و در اثر موتاسیون هایی در ژن کدکننده یکی از پروتئین های  سازنده غشاءپایه به نامlaminin 332اتفاق می افتد. به این ترتیب درم به راحتی از اپیدرم جدا می شود.بیمار 7ساله مورد  مطالعه از بدو تولد دارای تاول های متعدد در بدن بوده  وزخم های مزمنی که گاهی اوقات تا یک سال بهبود نمی یافتند .  درهنگام مراجعه به بخش سوختگی کودکان بیمارستان دانشگاه Ruhrآلمان در سال 2015، 60درصد از اپیدرم را از دست داده بوده که تا شروع ژن درمانی به80 در صد رسیده است .

مطالعه ي نقش سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی در بهبود ترمیم بافت های نرم در مدل سه بعدي
12 فوریه 2018
0
اشتراک

مطالعه ي نقش سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی در بهبود ترمیم بافت های نرم در مدل سه بعدي

پدیده بالینی بهبود ناکافی بافت نرم، هنوز به صورت یک بحث مهم میان محققان باقی مانده است. وقوع زخم های مزمن با طول عمر فرد مرتبط است و این امر در جوامع غربی رو به افزایش است. محصولات مهندسی بافت شامل سلول های بنیادی مشتق از چربی به عنوان یک رویکرد درمانی امیدوار کننده اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند.

جلسه ي هماهنگي آغاز پذيرش بيمار جهت سلول درماني با محصول رنيودرم توسط مركز تحقيقات پوست و سلول هاي بنيادي دانشگاه تهران برگزار شد
12 فوریه 2018
0
اشتراک

جلسه ي هماهنگي آغاز پذيرش بيمار جهت سلول درماني با محصول رنيودرم توسط مركز تحقيقات پوست و سلول هاي بنيادي دانشگاه تهران برگزار شد

جلسه ي هماهنگي آغاز پذيرش بيمار جهت سلول درماني با محصول رنيودرم كه اخيرا توسط وزير محترم بهداشت رونمايي شده بود در محل دفتر رياست محترم مركز تحقيقات پوست و سلول هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشكي تهران و توسط اين مركز با تيم إجرائي كارخانه ي سل تك فارمد و بأنك سلولي انستيتو پاستور و مراكز تحقيقاتي ديگر برگزار شد .
توليد اين محصول بي شك يكي از مهمترين اتفاقات علمي در دهه اخير خواهد بود. با راه اندازي این خط توليد و توليد اين محصول، كشور جمهوري اسلامي ايران در رده ي 13 كشور برتر دنيا در زمينه سلول هاي بنيادي پوست و محصولات پوستي قرار گرفت.
به دنبال تحقيقاتي كه از سال ٢٠٠٥ و ٢٠٠٦ دكتر نيلفروش زاده و پژوهشگران رويان در توليد فيبروبلاست، كراتينوسيت و ملانوسيت و تمام رده هاي پوستي آغاز كردند. این سلول ها در درمان اسكار هاي آكنه، اسكار هاي اتروفيك، اسكار هاي ليشمانيوزيز، زخم هاي مزمن، زخم هاي ديابتي و سوختگي هاي محدود مورد استفاده گسترده قرارگرفت که با نتايج مطلوبی همراه بوده است.
مقالات منتشر شده از سال هاي ٢٠٠٨ تا ٢٠١٥ توسط تيم پژوهشگران مركز تحقيقات پوست و سلول هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشكي تهران و مركز تحقيقات پوست و سالك و پژوهشكده ي رويان زمینه ای را فراهم كرد تا منجر به توليد فراورده های سلولي گردد.
این محصول با حمایت هولدينگ دارويي بركت و توسط شرکت سل تک فارمد، وابسته به اين هولدينگ و مركز تحقيقات پوست و سلول هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشکی تهران تولید شد و اكنون در يك مركز مستقل كه به عنوان همكار مركز فوق الذکر و در همكاري با اين هولدينگ است، در حال استفاده مي باشد.
مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از قطب‌های پژوهشی کشور است. اگرچه این مرکز در طول سال‌های استقرار خود اقدام به انجام پژوهش های متعددی در زمینه بیماریهای پوست و مو مشتمل بر مطالعات جمعیتی، بالینی و علوم پایه نموده است، اما انجام پژوهش های بالینی کاربردی برای به‌ کارگیری سلولهای بنیادی موجب گردیده این مرکز عملکردی منحصر به فرد در زمینه کاربرد سلول های بنیادی داشته باشد، تا به عنوان پیشتاز برخی پژوهش های به کارگیری سلول های بنیادی در ایران و دنیا مطرح باشد.
در حال حاضر مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی جزو معدود مراكزي است که سلول درمانی را در حوزه پوست به صورت فعال انجام می دهد و داراي دو كلين روم باليني وتحقيقاتي و درمالب بسيار مجهز و دستگاه هاي بسيار پيشرفته ميباشد .
لازم به ذكر أست پروسه انتخاب بيمار توسط پزشكان متخصص مركز تحقيقات پوست تا إتمام مراحل سلول درماني توسط يك برنامه كامپيوتري از پيش تدوين شده بر أساس پروتكل درماني ، قابليت پيگيري و پرينتينگ خواهد داشت
همچنين خط توليد اين محصول توسط سازمان غذا و دارو تأييد شده و مجوز GMP را دريافت كرده است.

رونمایی از اولين محصول سلول هاي بنيادي كشور و بهره برداري باليني آن در بيماران
29 ژانویه 2018
2
اشتراک

رونمایی از اولين محصول سلول هاي بنيادي كشور و بهره برداري باليني آن در بيماران

توليد اين محصول بي شك يكي از مهمترين اتفاقات علمي در دهه اخير خواهد بود. با راه اندازي این خط توليد و توليد اين محصول، كشور جمهوري اسلامي ايران در رده ي 13 كشور برتر دنيا در زمينه سلول هاي بنيادي پوست و محصولات پوستي قرار گرفت.به دنبال تحقيقاتي كه از سال ٢٠٠٥ و ٢٠٠٦ دكتر نيلفروش زاده و پژوهشگران رويان در توليد فيبروبلاست، كراتونوسيت و ملانوسيت و تمام رده هاي پوستي آغاز كردند. این سلول ها در درمان اسكار هاي آكنه، اسكار هاي اتروفيك، اسكار هاي ليشمانيوزيز، زخم هاي مزمن، زخم هاي ديابتي و سوختگي هاي محدود مورد استفاده گسترده قرارگرفت که با نتايج مطلوبی همراه بوده است.

فرم ثبت نام شرکت در کارگاه باز آموزی مهارتهای نوین در درماتولوژی
16 ژانویه 2018
1
اشتراک

فرم ثبت نام شرکت در کارگاه باز آموزی مهارتهای نوین در درماتولوژی

با عنایت به پیگیری های انجام شده طی شش ماه گذشته و تصویب موارد جدید در کوریکولوم آموزشی رشته تخصصی پوست در جلسه مقدماتی صورت گرفته در وزارت بهداشت  مرکز تحقیقات پوست و‌سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نظر دارد با توجه به هماهنگی های به عمل آمده با حوزه آموزش مداوم وزارت متبوع اولین دوره دانشگاهی مهارت آموزی ویژه متخصصین درماتولوژی را با همکاری انجمن متخصصین پوست ، در حوزه هایی که ذیلا به آنها اشاره شده است برگزار نماید 

تولید عضلات انسانی دارای عملکرد از سلول پوستی
16 ژانویه 2018
0
اشتراک

تولید عضلات انسانی دارای عملکرد از سلول پوستی

مهندسان زیست پزشکی اولین عضلات اسکلتی انسانی دارای عملکرد را از سلول های بنیادی پرتوان القایی تولید کرده اند.به گزارش ایده زیست به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، اولین بار در سال ۲۰۱۵، محققان دانشگاه Duke توانستند بافت عضلانی انسانی دارای عملکرد را از سلول های بدست آمده از بیوپسی های عضلانی تولید کنند.اما در مطالعه ای جدید، آنها توانسته اند تنها به کمک سلول هایی که از خراشی ساده روی پوست افراد گرفته شده بودند، این سلول های عضلانی را تولید کنند.

نکاتی از ژورنال کهیر مزمن
14 ژانویه 2018
0
اشتراک

نکاتی از ژورنال کهیر مزمن

اتوانتی بادی در ۳۰-۵۰‎٪ بیماران دیده می شود بخصوص علیه تیروئید و وجود اینها سبب پروگنوز بد در بیماری می شودبیوپسی در کهیر مزمن توصیه نمی شود مگر در جهت رد تشخیص های افتراقی مثل کهیر واسکولیتی یا فاز اول بولوس پمفیگوئید تست جهت بررسی اتوری اکتیویتی توصیه نمی شود مگر در بیماران با سیر طولانی و مقاوم به درمان و مثبت شدنbasophil histamine release assay نشانه ای به پاسخ بهتر به سیکلوسپورین و منفی شدن ان نشانه پاسخ بهتر به امالیزوماب استدر ارزیابی اولیه تست های CBC/ESR//CRP کافی است و بقیه تست ها بر حسب لزوم و شک پزشک درخواست می شود.

سمینار یک روزه کهیر مزمن
31 دسامبر 2017
0
اشتراک

سمینار یک روزه کهیر مزمن

نوشته شده توسط

سمینار یک روزه کهیر مزمن در تاريخ هشتم دی ماه توسط مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشكي تهران در محل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد

صفحه1 از6