اخبار و رویداد ها

یافته محققان در زمینه تغییر بیان ژن سلول های کشت شده در فضا
17 می 2021
0
اشتراک

یافته محققان در زمینه تغییر بیان ژن سلول های کشت شده در فضا

در پژوهشی جدید محققین نشان داده اند که کشت سلول های قلبی در فضا موجب تغییر در بیان ژن های آن ها می شود، اما تنها 10 روز بعد از برگرداندن این سلول ها به شرایط کشت روی کره زمین، این سلول های قلبی به شرایط طبیعی باز می گردند. در این پژوهش جدید، محققین در دانشگاه کالیفرنیا از سلول های بنیادی پرتوان القایی انسانی برای مطالعه اثر سفر فضایی یا شرایط عدم جاذبه روی عملکرد قلب انسانی استفاده کردند. بی وزنی، عدم جاذبه یا اصطلاحا  microgravity، محیطی است که از منظر اثر آن روی بدن انسان به میزان بسیار زیادی ناشناخته باقی مانده است و مطالعاتی از این دست می تواند اطلاعات جدیدی را در این زمینه ارائه دهد.

مطالعات گذشته نشان داده اند که سفرهای فضایی منجر به شروع تغییراتی در عملکرد قلبی از جمله تغییر در ضربان قلب، فشار شریانی پایین تر و برون ده قلبی بالاتر می شود اما در مورد اثر بی وزنی روی عملکرد قلب انسان در سطح سلولی اطلاعات کمی موجود است. این مطالعه با نشان دادن تغییر بیان ژن ها در این شرایط، دیدگاه هایی را در مورد مکانیسم های سلولی ارائه داده است که درک هر چه بهتر و بیشتر آن ها می توان به سلامت فضانوردان در سفرهای طولانی مدت کمک کند و یا دیدگاه های جدیدی را در زمینه بهبود سلامت قلب روی زمین ارائه دهد. محققین برنامه دارند که درمان های مختلفی را روی سلول های قلبی انسانی در شرایط بی وزنی تست کنند تا شاید بتوانند راهی برای جلوگیری از این تغییرات بیابند.

 

لینک خبر: http://stemcell.isti.ir/Znbq

 

سلول های بنیادی همه توان موش از طریق سرکوب پیرایش ژنی بدست آمده و حفظ شدند
17 می 2021
0
اشتراک

سلول های بنیادی همه توان موش از طریق سرکوب پیرایش ژنی بدست آمده و حفظ شدند

Hui Shen و همکارانش در 14 می سال 2021 در مجله ی Cell، گزارشی را منتشر کردند که در آن روشی برای جذب و نگهداری سلولهای بنیادی همه توان پیشنهاد شده است.

از زمانی که برای اولین بارسلولهای بنیادی جنینی (ESC) ایجاد شدند، مقایسه ی عملکردی و مولکولی پتانسیل رشد جنینی و خارج جنینی در کشت in vitro سلولهای همه توان و بلاستومرهای داخل بدن چالش برانگیزبوده است. محققان این پروژه گزارش داده اند که سرکوب پیرایش ژنی در ESC های موش باعث ایجاد یک حالت حدواسط pluripotent به totipotent می شود. Shen و همکارانش با استفاده از مهارکننده ی پیرایش ژنی، پلادینولید B، توانسته اند به کشت in vitro پایدار ESC های همه توان برسند که در سطوح مولکولی قابل مقایسه با بلاستومرهای 2 و 4 سلولی است، به همین علت این سلولها را سلول های شبه بلاستومر قدرتمند (TBLC) نامیده اند.

 سنجش های کایمریک موش همراه با توالی یابی RNA تک سلولی (scRNA-seq) نشان داده که TBLC ها دارای توانایی رشد دو طرفه ی قوی برای تولید دودمان سلول های جنینی و خارج جنینی متعددی هستند. سرکوب پیرایش ژنی باعث مهار گسترده ی پیرایش در ژنهای پر توان( pluripotent genes) می شود، هرچند ژنهای همه توان( totipotent genes ) که حاوی تعداد کمی از اینترونهای کوتاه هستند، به طور موثر پیرایش شده و از نظر رونویسی فعال می شوند. این مطالعه روشی را برای بدست آوردن و نگهداری سلولهای بنیادی توانمند فراهم می کند.

 

لینک خبر: http://stemcell.isti.ir/ZQbq

 

 
جلسه پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی برگزار شد
16 می 2021
0
اشتراک

جلسه پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی برگزار شد

جلسه پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران صبح روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ریاست دکتر نیلفروش زاده برگزار شد.

یافته محققان در زمینه خود نوزایی سلول های سرطانی
08 می 2021
0
اشتراک

یافته محققان در زمینه خود نوزایی سلول های سرطانی

نوشته شده توسط

 

یکی از مراحل کلیدی تومورزایی، مکانیک شروع ایجاد سلول های توموری است که سرنوشت سرطانی شدن آن ها را تعیین می کند. این سلول ها معمولا در سطح تنظیم ژن و از طریق تحقیق روی ژن های سرکوب کننده تومور MYC، p53 یا KRAS مورد بررسی قرار گرفته اند. تغییرات متابولیک درون سلول های توموری یکی از دلایل سرطانی شدن است ولی دلیل نامیرا شدن این سلول های توموری مشخص نیست. در مطالعات صورت گرفته روی مدل مگس سرکه(Drosophila melanogaster)، محققین یک زمان مشخص و دقیق را مشاهده کردند که در آن سلول های شروع کننده تومور نامیرا می شوند و از نظر ژنتیکی دستخوش تغییرات می شوند. آن ها سلول های بنیادی توموری مدل دروزفیلا را مورد استفاده قرار دادند و یک ژن سرکوب کننده تومور موسوم به Brat را حذف کردند. با استفاده از این مدل، محققین به بررسی این امر پرداختند که آیا متابولیسم نقش فعالی را در نامیرایی سلول های توموری Brat  بازی می کند یا خیر. یافته های بدست آمده از دروزوفیلا در ادامه در مورد سلول های انسانی بکار گرفته شد. مشاهده شد که تومورهای Brat بسیار اکسیداتیو هستند و نرخ مصرف اکسیژن آن ها در مقایسه با سلول های طبیعی بالاتر بود. این یافته بسیار جالب بود زیرا تصور همگان بر این است که تومورها بسیار گلیکولیتیک هستند.

بنابراین به نظر می رسد که متابولیسم اکسیداتیو که در آن مسیر انرژی زایی وابسته به اکسیژن میتوکندریایی دخیل است، نقش کلیدی را در نامیرایی سلول های توموری بازی می کند. در طی شروع تومورزایی، غشاهای میتوکندریایی ادغام می شوند. این تغییر بزرگ در ریخت میتوکندری ها منجر به افزایش کارایی فسفریلاسیون اکسیداتیو می شود که دلیل سطح افزایش یافته NAD+ و NADH در سرطان است که معمولا در سرطان مشاهده می شوند. به عقیده محققین فسفریلاسیون اکسیداتیو افزایش یافته و متابولیسم NADH/NAD+ افزایش یافته ناشی از ادغام غشاهای میتوکندریایی عامل اصلی در شروع نامیرا شدن سلول های توموری است.

 

                                                                     Link: stemcell.isti.ir/ZF7q  

مکانیسمی برای تکوین سلول های پوستی
05 می 2021
0
اشتراک

مکانیسمی برای تکوین سلول های پوستی

 

کمپلکس های پلی کامب، گروهی از پروتئین ها هستند که الگوهای بیان ژن را از طریق تنظیم ساختار DNA و پروتئین ها در سلول در حین تکوین اولیه حفظ می کنند.

ششمین سمپوزیوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی با رویکرد ژن درمانی
04 می 2021
0
اشتراک

ششمین سمپوزیوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی با رویکرد ژن درمانی

نوشته شده توسط

 

ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران به نمایندگی از جامعه فرهیخته کشور افتخار دارد؛ برگزاری مجازی ششمین سمپوزیوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی با ر‌ویکرد ژن درمانی را به حضور علاقمندان این فناوری اعلام نماید.
اگزوزوم ها، راهکاری برای التیام زخم ها
04 می 2021
0
اشتراک

اگزوزوم ها، راهکاری برای التیام زخم ها

 

زخم های ایسکمیک در مدل های پیش بالینی با استفاده از یک محصول سلولی تولید شده توسط کلینیک مایو (MN ، ایالات متحده آمریکا) و با پوستی عاری از اسکار طبیعی بهبود یافته است.

برای اولین بار برگزاری وبینار " اتوفاژی و روزه داری " با حضور استاد سعید قوامی
03 می 2021
0
اشتراک

برای اولین بار برگزاری وبینار " اتوفاژی و روزه داری " با حضور استاد سعید قوامی

مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار میکند: برای اولین بار برگزاری وبینار " اتوفاژی و روزه داری " با حضور استاد سعید قوامی -دانشیار دانشگاه مانیتوبا کانادا

صفحه1 از17