اخبار و رویداد ها

استفاده از سلول های بنیادی جفت برای مقابله با بیماری پروانه ای
14 اکتبر 2018
اشتراک گذاری این مطلب

استفاده از سلول های بنیادی جفت برای مقابله با بیماری پروانه ای

اپیدرمیولیز بولوزا  یا بیماری پروانه ای نوع جانکشنال JEB یک اختلال ژنتیکی شدید و اغلب مرگبار است که حاصل جهش در ژن‌هایی است که پروتئینی از اجزای غشای پایه به نام لامینین ۳۲۲ را کد می‌کنند. این پروتئین نقش مهمی در تقویت و پایداری پوست با کمک به اتصال لایه ی بالایی پوست به لایه ی زیرین آن دارد. گفته می شود در حدود ۵۰۰۰۰۰ نفر در دنیا به انواع مختلف بیماری پروانه ای مبتلا هستند. 

از آن جایی که ابتلا به بیماری اپیدرمیولیز بلوزا با خطر کارسینومای سلول های سنگفرشی همراه است و درمان موثری نیز برای آن وجود ندارد، محققین بسیاری به دنبال یافتن راه کار برای استفاده از درمان های مبتنی بر سلول هستند و مطالعات بالینی و پیش درمانگاهی پیشین نشان داده است که پیوند سلول های پیش ساز خون ساز آلوژن می تواند گزینه ای مناسب برای این بیماری باشد. اما محققین در مطالعه ای جدید نشان داده اند که سلول های بنیادی مشتق از جفت انسانی در ترکیب با سلول های بنیادی خون ساز، پیش سازهای مگاکاریوسیتی و سلول های بنیادی خون ساز می توانند گزینه درمانی برای این بیماری باشند. استفاده از این ترکیب سلولی در مدل موشی اپیدرمیولیز بلوزا موجب افزایش بقای آن ها و بهبود کیفیت کلاژن پوستی موش ها شد.

در این مطالعه در حالی که پیش از این تیمار موش های ناقص برای ژن COL7A1بعد از تیمار با سلول های بنیادی خون ساز موجب افزایش بقای موش ها از دو روز به هفت روز شده بود اما تیمار با استفاده از ترکیب سلولی مذکور طول عمر این موش ها را 18 روز رساند. محققین براین باورند که با انجام مطالعات بیشتر می توان در آینده ای نزدیک از پتانسیل درمانی ترکیب  سلولی با محوریت سلول های بنیادی مشتق از جفت برای بیماران انسانی مبتلا به اپیدرمیولیز بلوزا استفاده کرد. هنوز مطالعات گسترده تری برای بررسی اثربخشی این روش مورد نیاز است.

Reference:https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/sctm.17-0182

 

خواندن 202 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.