اخبار و رویداد ها

مطالعه بر روی نحوه تکوین سلول های پوستی
03 ژانویه 2019
اشتراک گذاری این مطلب

مطالعه بر روی نحوه تکوین سلول های پوستی

پیشرفت های علم پزشکی که شامل ظهور درمان بوسیله ی سلول های بنیادی (برای بیمارانی استفاده می شود که از سلول های پوستی خودشان برای رشد پوست جدید استفاده می کنند) باعث ارتفا پیوند پوست شده است. اما جایگزین نمودن پوست جدید مشکلاتی نیز در پی دارد زیرا پایانه های عصبی، فولیکول های مو و غدد عرق در آن وجود ندارند. بافت پوست یک مجموعه ی عجیب است و شباهت بافتی که مجدد تولید شده است حتی نزدیک به بافت اصلی هم نیست. هدف نهایی دست یابی به یک بافت پوستی است  که بتواند تمام ویژگی های عملکردی پوست طبیعی را با خود داشته باشد برای رسیدن به این هدف ابتدا باید دانست در شروع این فرآیند چه اتفاقاتی به وقوع می پیوندد.

 محققین دانشگاه Colorado با استفاده از ابزارهای ژنتیکی و تکنیک توالی یابی DNAمشاهده نمودند در سلول های پیش ساز جنینی موش چه اتفاقاتی می افتد تا به شکل پوست عادی در بیاید. مطالعه بر روی یک فاکتور رونویسی (پروتئینی که می توان اطلاعات ژنتیکی را از روی ژنوم بخواند) به نام P63 در سلول های بافت پوست آغاز می شود و برای مدتی طولانی نقش حیاتی ای را در تشکیل پوست به عهده دارد. مطالعات پیشین نشان دادند موش هایی که بدون P63 متولد می شوند فاقد پوست می باشند و اعضا آن ها بدشکل است. افرادی که جهشی در ژن P63 آنها رخ داده است اغلب مبتلا به شکاف کامی و یا سایر بدخیمی ها در دندانها و پوستشان می شوند. از بین رفتن P63 در بزرگسالی ممکن است به علت متاستاز یک سرطان باشد. محققین با نشان دار نمودن سلول های دارای P63 بوسیله ی فلورسانس و توالی یابی RNA به یافتن ژن های بیان شده پرداختند. آن ها همچنین به بررسی سلول های پوستی در روزهایی پرداختند که پوست در آن شکل می گیرد. مشخص شد P63 می تواند برای تغییر بیان ژن در 520 ژن نقش داشته باشد و بسیاری از مسیرهای پیام رسانی را روشن نماید که شامل مسیر Wnt (برای تشکیل فولیکول مو لازم است)، مسیر Eda (برای فولیکول مو، دندان وغدد عرق لازم است) و مسیر Notch (القا کننده ی تبدیل سلول ها بنیادی به سلول های اپی درمی) می باشند.

این مطالعه فرآیندی را مشخص می کند که نشان دهنده ی نقش مهم p63 در ابتدای رشد سلول های پوستی است و یک پایه ی مولکولی را برای دانستن چگونگی جهش های p63 مشخص می نماید که باعث ایجاد بیماری های پوستی بسیاری می شود.

reference:منبع مقاله

خواندن 630 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.