اخبار و رویداد ها

چگونه پیری پوست سبب تحلیل چربی وایمنی آن می شود ؟
14 ژانویه 2019
اشتراک گذاری این مطلب

چگونه پیری پوست سبب تحلیل چربی وایمنی آن می شود ؟

خلاصه:بعضی از فیبروبلاست های پوستی می توانند به سلول های چربی تبدیل شوند که در زیر درم  قرار می گیرند، پوست را جوان می کند و تولید برخی از پپتیدها را بر عهده دارد  که با عفونت مبارزه می کنند. محققان نشان داده اند چگونه این مسیر در افراد با افزایش سن متوقف می شود .

سلول های فیبروبلاستی لایه درم ، سلول های تخصص یافته ای در پوست هستند که بافت همبند را تولید می کنند و به پوست کمک می کنند تا پس  از آسیب بهبود یافته و ترمیم شود . بعضی از فیبروبلاست ها توانایی تبدیل به سلول های چربی را دارند که در زیر درمیس  قرار دارند که  سبب استحکام و جوان سازی و همچنین در  تولید یک نوع  پپتید که نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها ایفا می کند- می شود .

در یک مطالعه منتشر شده در تاریخ 26 دسامبر 2018  در Immunity، محققان و همکاران دانشکده پزشکی دانشگاه سن دیگو دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهند که چگونه فیبروبلاست ها به سلول های چربی تبدیل می شوند و مسیری را که این فرایند با افزایش سن کند و متوقف میشود را   شناسایی کنند. البته چاقی یا اضافه وزن مسیر تبدیل فیبربلاست های پوست به سلول های چربی نیست، زیرا چاقی با توانایی مبارزه با عفونت تداخل دارد . و  پروتئین فاکتور رشد بتا (TGF-β)  که بسیاری از عملکردهای سلولی را کنترل میکند  را ایجاد و از تبدیل  فیبروبلاست های پوستی  به سلول های چربی ممانعت کرده  و از  تولید پپتید های کاتلیسیدین که از خانواده پپتیدهای  ضد میکروبی اند و به حفاظت از عفونت های باکتری کمک می کند ممانعت می کند .

 در نوزادان  و کودکان به طور طبیعی این نوع چربی زیر پوست را تشکیل می شود  و پوست بطور ذاتی در مبارزه با برخی از انواع عفونت ها ایمن  می شود اما با گذشت سن سلول های فیبروبلاست درم تواناییشان در  تبدیل به سلول های چربی زیر پوست کاهش یافته و مقاومت پوست در برابر عوامل باکتریایی کاهش می یابد این در حالی است که این سلول های چربی علاوه بر مقاومت علیه عوامل بیماری زا به مانند استافیلوس کوکوس اورئوس  به پوست ظاهر جوانتری نیز میبخشند. با مطالعات انجام شده بر روی سلو لهای موشی و با استفاده از بلاکرها یا مسدود کننده های  شیمیایی در مهار مسیر (TGF-β)   و همچنین خاموش کردن  و یا مهار کردن این مسیر با تکنیک های ژنتیکی نیز به نتایج مشابهی  در این حیطه دست یافتند .

در واقع هدف از انجام این مطالعه درک و دریافت درست از سیستم ایمنی کودکان  می باشد. این نتایج به ما کمک می کند تا عللی که در افراد منجر به بیماری های دیگر مانند چاقی، دیابت وبیماری خود ایمنی میشوند درک شود

 

*شمای میکروسکوپی از پوست، سلولهای پوست به رنگ آبی وسلول های چربی سبزرنگ  نشان داده شده اند .. لایه سلول چربی همانند سدی در مقابل  باکتری هایی است که  وارد بدن می شوند.

 

تهیه شده توسط دانشگاه کالیفرنیا و سن دیگو به نقل از سایت خبری Sciencedaily- Date:December 26, 2018

 

 

خواندن 502 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.