اخبار و رویداد ها

مطالعه در روند رویش مجدد مو بر روی پوست آسیب دیده
22 ژانویه 2019
اشتراک گذاری این مطلب

مطالعه در روند رویش مجدد مو بر روی پوست آسیب دیده

محققان گزارش داده اند که با  تحریک مسیر های سیگنالی در میان سلول های پوستی که ریشه های مو را تشکیل می دهند،  می توانند رویش مجدد  مو را در  پوست آسیب دیده ایجاد کنند. این یافته ها توضیح بهتری میدهد که چرا به طور نرمال و معمول , مو در پوست آسیب دیده رشد نمیکند و ممکن است در تولید داروهای بهتر برای  بازگرداندن و رشد مجدد مو کمک کند .

این تحقیق توسط پژوهشگران دانشکده پزشکی نیویورک انجام شده و در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ در نشریه Nature Communications منتشر شده است. این مطالعه به بررسی اثرات مسیرهای سیگنالینگ در پوست آسیب دیده موش آزمایشگاهی می پردازد. آزمایشات بر روی سلول هایی به نام فیبروبلاست ها متمرکز شده اند که کلاژن را ترشح می کنند، پروتئین ساختاری که مسئول حفظ شکل و مقاومت پوست و مو است.

پژوهشگران به عنوان بخشی از تحقیقات خود، مسیر سیگنالینگ hedgehog که سلول ها برای برقراری ارتباط با یکدیگراستفده می کنند  را فعال کردند. این مسیر  در طول مراحل اولیه رشد انسانی در رحم بسیار فعال است، زمانی که فولیکول های اولیه  مو تشکیل می شود، اما از سویی این مسیردرزخم و آسیب های  پوستی در افراد بزرگسال سالمی که دچار بیماری های خاص نمی باشند و غیر از آسیب ایجاد شده بیماری دیگری ندارند متوقف شده  است. محققان می گویند این احتمالا توضیح می دهد که چرا فولیکول های مو نمی توانند در پوست پس از آسیب-  اسکار یا جراحی تشکیل  شوند.

"نتایج  نشان می دهد که تحریک فیبروبلاست ها از طریق مسیر سیگنالی  sonic hedgehog می تواندسبب رشد مو  در قسمتی از پوستی که قبلا ترمیم شده و بهبود یافته و مو وجود نداشته ,شود"،رویش مجدد  مو در پوست آسیب دیده،یک نیاز برآورده نشده در  پزشکی است  به دلیل آن که هزاران نفر به دلیل ظاهری ناخوشایند  که در  اثر زخم ها - سوختگی و سایر صدمات پیداکرده اند ،رنج میبرند . همچنین ، هدف این است که  مسیر سیگنالی سلول پوست  بالغ را برای بازگشت به وضعیت جنینی خود، به طوری که می تواند فولیکول های موی جدید ایجاد کند ، نه فقط بر پوست دچار  آسیب -زخم ویا سوخته ، بلکه برای  افرادی که با افزایش سن طاس شده اند نیز تبدیل کند .

دانشمندان اکنون به این فرضیه رسیده اند به عنوان بخشی از فرایند ترمیم,ایجاد اسکار وتولید   کلاژن در پوست آسیب دیده زمانی است که سلول های پوستی   توانایی در رویش مجدد مو ندارند   . "اکنون ما می دانیم که موضوع سیگنالیگ سلول ها در زمان جنینی بسیار فعال هستند، زمانیکه که ما در رحم رشد می کنیم مسیر های سیگنالی در این زمینه بسیار فعال است ، اما با افزایش سن در سلول های بالغ پوستی سیگنالینگ سلولی کمتر میشود."

نکته کلیدی در میان یافته های مطالعه این بود که هیچ نشانه ای از رشد مو در پوست درمان نشده دیده نشد، اما در    پوست درمان شده رشد مو مشاهده شد،  و همچنین ارایه شواهدی مبنی  بر این که ایجاد signalling sonic hedgehogبعد از  رویش  مو است.تیم NYU Langone برای جلوگیری از خطر تومورهای گزارش شده در آزمایش های دیگر که در آن مسیر

hedgehog  Signalling sonicروشن شده و فعال شده بود, آن ها  تنها فیبروبلاست هایی را که فقط در زیر سطح پوست قرار دارد جایی که ریشه های فولیکول مو (درمال پاپیلا ) ظاهر می شوند روشن و فعال کردند. رویش مجدد  مو در عرض چهار هفته در پوست آسیب دیده در تمام موشهای تحت درمان مشاهده شد، ساختارریشه و  شفت مو بعد از نه هفته ظاهر شد.ایتو می گوید تیمش تحقیقات بیشتری را در مورد اینکه چگونه محرک های شیمیایی و ژنتیکی در  فیبروبلاست ها ممکن است مسیر سیگنالی  hedgehog  را در پوست آسیب دیده  انسان فعال کنند، برنامه ریزی می کنند . در واقع  منظور او شناسایی داروهایی که هدف  آن رویش مجدد  مو است.

به نقل از   sciencedaily در تاریخ نوامبر ۲۰۱۸ 

و تهیه شده توسط :  NYU Langone Health / NYU School of Medicine

خواندن 892 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.