اخبار و رویداد ها

جوانسازی پوست صورت و بهبود ساختار درم با استفاده ازپیوند اتولوگ سلول های حاصل از بافت چربی (SVF)
26 مارس 2019
اشتراک گذاری این مطلب

جوانسازی پوست صورت و بهبود ساختار درم با استفاده ازپیوند اتولوگ سلول های حاصل از بافت چربی (SVF)

 همانطور که می دانیم پیوند بافت چربی به صورت اتولوگ  جهت جوانسازی مدت هاست که مورد استفاده قرار گرفته است اخیرا نشان داده شده است که سلول های SVF (Stormal vascular fraction) حاصل از بافت چربی به خواص جوان سازی آن کمک می کند. همچنین این سلول های فراوری شده از بافت چربی جزمعدود محصولاتی است که دارای تاییدیه  FDA  است، بنابراین درمان سلولی مناسب برای جوان سازی پوست است. این کارآزمایی بالینی با هدف ارزیابی بهبودی بالا در بازسازی  پیری پوست در ناحیه خط خنده صورت پس از پیوند SVF اتولوگ انجام شد. این مطالعه در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران  با نظارت استاد نیلفروش زاده انجام شده است .

روش ها: مطالعه ما در ۱۶ بيمار با گروه سنی ۳۸ تا ۵۶ ساله انجام شد که در ابتدا علاقه مند به کشیدن صورت (لیفت صورت) بودند. تمام افراد از بافت چربی ناحیه شکم تحت عمل اسپیراسیون چربی  (lipoaspiration ) نمونه برداری شدند . سلول های SVF بلافاصله از 100 میلی لیتر بافت چربی برداشت و جدا  شدند و سپس سلول های هسته دار در دوز  2.0×(10)7  در هر بار در ناحیه خط خنده  تزریق شدند . تغییرات در پوست با استفاده از اسکنر Visioface، اسکنر DUB، Visioline و Cutometer با استفاده از چند پروب مورد ارزیابی قرار گرفت. 

يافته ها: با استفاده ازروش SVF اتولوگ، الاستيسيته وتراکم  (Density)پوست به طورقابل توجهی بهبود يافت. در نتایج حاصل از اسکن پوستی هیچگونه تغییری در تراکم اپیدرم دیده نشد ، با این وجود نتایج حاکی از افزایش قابل توجهی در تراکم درم و همچنین  افزایش  ضخامت عروق زیر  هیپودرم  و  نمره اسکنر Visioface نشان دهنده تغییرات جزئی در چین و چروک بود. سلولهای اندوتلیال و پروژنیتور مزانشیمی حاصل از SVF تغییراتی در ساختار  پوست ایجاد کردند، اما تغییرات فنوتیپی و یا ظاهری  مشهودی در  خطوط خنده (نازولبیال ) دیده نشد. 

نتيجه گيري: نتایج این  کارآزمايي باليني ، ترمیم  در منطقه درم  و میکرووسکولار(عروق بسیار کوچک  ) را نشان داد، اما هيچ تغييري در تراکم اپيدرم مشاهده نشد . نتایج به دست آمده از این مطالعه حاکی از تحریک روند جوان سازی پوست صورت همراه با بهبود ساختار درم  است.

 

 

خواندن 1366 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.