اخبار و رویداد ها

عصاره Sambucus ebulus   پاسخ های ایمنی سلولی را در لیشمانیوز جلدی تحریک می کند
26 مارس 2019
اشتراک گذاری این مطلب

عصاره Sambucus ebulus پاسخ های ایمنی سلولی را در لیشمانیوز جلدی تحریک می کند

طی مطالعات اخیر توسط پروفسور نیلفروش زاده و  خانم دکتر مریم حیدری از محققین مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران اثر عصاره گیاهی  Sambucus ebulus در درمان بیماری لیشمانیوز جلدی ناشی از انگل لیشمانیا ماژور (Leishmania (L.)major) در مدل حیوانی مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه که به تازگی به چاپ رسیده است اولین مطالعه ای است که اثرات ضد لیشمانیایی عصاره S. ebulus و تاثیر آن در تحریک پاسخ های ایمنی در موش های BALB/c آلوده به انگل ليشمانيا ماژور را مورد ارزیابی قرار داده است. بیماری لیشمانیوز توسط پشه خاکي ماده آلوده به انگل به میزبان انتقال مي يابد. اين بيماري در فصول گرم سال و در مناطق گرمسيری کشور، بيشتر مشاهده مي شود. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بيماری ليشمانيوز در 98 كشور جهان بومي است و بيش از 350 ميليون نفر در معرض خطر ابتلا هستند. لیشمانیوز از نظر باليني به سه شکل عمده تقسيم می شود: ليشمانيوز احشایی (VL)، ليشمانيوز جلدي (CL) و ليشمانيوز جلدی-مخاطي (MCL) . لیشمانیوزجلدی شایع ترین شکل بیماری است. بيش از 90%  موارد ليشمانيوز جلدی در کشورهایی نظیر ايران، افغانستان، الجزيره، عربستان سعودي، سوريه، بوليوي، برزيل، كلمبيا، نيكاراگوئه و پرو گزارش شده است. 

نتایج بررسی ها در این مطالعه نشان داد در موش های آلوده به انگل لیشمانیا ماژور پس از تیمار با عصاره S. ebulus میزان بار انگلی، اندازه زخم و تولید آرژیناز (ARG) کاهش یافت در حالی که میزان تولید اینترفرون گاما (IFN-γ) و اکسید نیتریک (NO) روند افزایشی از خود نشان داد.با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه می توان اذعان داشت عصاره S. ebulus بدون داشتن اثرات سمی برای میزباندارای خواص ضد لیشمانیایی می باشد و با توجه به تحریک پاسخ های ایمنی به سمت Th1 به عنوان ترکیبی موثر برای درمان لیشمانیوز جلدی محسوب می شود

 

خواندن 507 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.