اخبار و رویداد ها

ساخت فولیکول مو از سلولهای بنیادی
06 جولای 2019
اشتراک گذاری این مطلب

ساخت فولیکول مو از سلولهای بنیادی

پژوهشگران یک موسسه پژوهشی در آمریکا موهایی با ظاهر طبیعی با منشا سلولهای بنیادی القایی (iPSCs) انسانی ساخته اند که می تواند انقلابی در صنعت رشد مو ایجاد کند. بر اساس مقاله ای که دیروز ۲۷ ژوئن در نشست سالانه انجمن بین المللی سلول های بنیادی (ISSCR) ارائه شد و جایزه مریت (Merit Award) را دریافت کرد منشا این مو، سلولهای نامحدود iPSCs انسانی برگرفته از سلولهای پاپیلا پوستی (dermal papilla) می باشد.

پاپیلا پوستی سلولهای مقیم فولیکولهای مو هستند که کنترل ضخامت و طول مو را بر عهده دارند. در سال 2015 دانشمندان توانسته بودند با کاشت این سلولها در زیر پوست موش، مو با منشا انسانی را رشد دهند ولی این فرایند غیر قابل کنترل بود.ولی این بار این فرایند به صورت کاملن کنترل شده است و با ساخت یک چارچوب تجزیه پذیر که جهت رشد مو را مشخص می کند و به اتصال سلولهای بنیادی کمک می کند قابل استفاده برای انسان باشد.

خواندن 386 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.