اخبار و رویداد ها

استفاده از استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی برای تولید ملانوسیت پرتوان القایی برای تولید ملانوسیت
21 جولای 2019
اشتراک گذاری این مطلب

استفاده از استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی برای تولید ملانوسیت پرتوان القایی برای تولید ملانوسیت

در سال های اخیر تولید سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) از سلول های پوستی و سایر سلول های سوماتیک موجب شده است که آن ها به ابزار قوی تحقیقاتی و یا درمانی در طب بازساختی تبدیل شوند. هم چنین در حال حاضر روش های مختلفی برای تولید ملانوسیت ها از سلول های بنیادی ارائه شده است. در این پروتکل ها، فعال کننده های سیگنال متعددی به صورت یک دفعه یا به صورت متوالی به سلول های بنیادی اضافه می شوند تا ملانوسیت ها تولید شوند. اما تولید ملانوسیت ها در یک بازه زمانی کوتاه برای تحقیقات پزشکی بسیار مشکل و هزینه بر است.

در این مطالعه جدید، با متوقف کردن موقتی فعال کننده های سیگنال ها، محققین توانستند سلول های پیش ملانوسیتی را تولید کنند. این سلول های پیش ساز می توانند در کشت های اولیه خودنوزایی کنند و می توانند به طور موقتی فریز شوند. بعد از ذوب کردن آن ها و استفاده از فعال کننده های تمایزی ظرف مدت یک هفته، آن ها می توانند به ملانوسیت تمایز یابند. با استفاده از این سلول های پیش ساز، محققین می توانند مقادیر کافی ملانوسیت ها را با توجه به نیاز تولید کنند. با استفاده از این روش، محققین می توانند نمونه های ملانوسیتی را از بیمارانی که دچار بیماری های ملانوسیتی هستند و هم چنین از افراد سالم تولید کنند و از آن ها در تحقیق روی ملانوما، اختلالات ملانوسیتی و مشکلات پوستی مربوط به پیری استفاده کنند.

Reference:https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/pcmr.12779

خواندن 172 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 14:46
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.