اخبار و رویداد ها

نسمانی جدید با قابلیت مبارزه با عوامل عفونی
13 آگوست 2019
اشتراک گذاری این مطلب

نسمانی جدید با قابلیت مبارزه با عوامل عفونی

بیو فیلم های باکتریایی که روی سوختگی ها یا زخم های بعد از جراحی شکل می گیرند یا آن هایی که بعد از استفاده از ابزارهای پزشکی مانند کاتتر شکل می گیرند بسیار نازک هستند و البته مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد می کنند. این باکتری ها الکتریسیته مربوط به خودشان را تولید می کنند و از این میدان الکتریکی برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر و تشکیل بیوفیلم های باکتریایی استفاده می کنند و همین امر موجب می شود که آن ها تهاجمی شده و درمان مشکلی داشته باشند.

مراکز کنترل و مهار بیماری ها، 65 درصد عفونت ها را ناشی از باکتری هایی با چنین فنوتیپ بیوفیلمی می دانند و این در حالی است که انستیتو ملی سلامت(NIH) این آمار را 80 درصد می داند. محققین دریافته اند که پانسمان ها یا زخم پوش ها به تنهایی قادر به مبارزه موفق با باکتری ها نیستند اما زمانی که با برخی از داروها ترکیب می شوند، تاثیر گذاری آن ها بیشتر می شود. این کشف موجب شده است که محققین راه های مختلفی را برای مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها بیازمایند. در این راه محققین زخم پوشی را تولید کردند که به خودی خود قادر است یک میدان الکتریکی یک ولتی را در تماس با مایعات بدن مانند مایع زخم یا خون ایجاد می کند که هیچ آسیبی به خود بیمار وارد نمی کند اما موجب تخریب بیوفیلم باکتریایی می شود. این زخم پوش در صورت تایید بوسیله FDA می تواند به میزان قابل توجهی به بیمارانی که دچار سوختگی یا سایر زخم های عفونی هستند، کمک کند.

Reference:https://insights.ovid.com/crossref?an=00000658-201904000-00024

خواندن 217 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.