اخبار و رویداد ها

استفاده از وزیکول های خارج سلولی برای تحریک رشد فولیکول مو
30 دسامبر 2019
اشتراک گذاری این مطلب

استفاده از وزیکول های خارج سلولی برای تحریک رشد فولیکول مو

وزیکول های خارج سلولی به عنوان یکی از مکانیسم های پاراکرینی شناخته شده اند که می توانند وضعیت فیزیولوژیک سلول های گیرنده را از طریق مواد بیولوژیکی مانند پروتئین ها، لیپیدها، miRNAها، mRNAها و ... تحت تاثیر قرار دهند. در مطالعه ای جدید محققان به بررسی اثر وزیکول های خارج سلولی مشتق از فیبروبلاست های درمی تحریک شده انسانی روی فعال شدن سلول های پاپیلای درمی و رشد فولیکول مو پرداخته اند. آن ها نشان داده اند که این وزیکول های خارج سلولی رشد فولیکول های مو را در شرایط برون تنی تقویت می کنند.

آنالیزهای ترانسکریپتومی مقایسه ای مربوط به سلول های پاپیلای درمی فعال شدن اختصاصی ژن NDP را نشان داد که پروتئینی موسوم به Norrin را فعال می کند. این Norrin که بوسیله سلول های پاپیلای درمی تحریک شده بوسیله وزیکول های خارج سلولی ترشح می شود موجب فعال شدن مسیر پیام رسانی بتا-کتنین در کراتینوسیت های فولیکولی و رشد مو می شود. در مجموع این مطالعه نشان می دهد که وزیکول های خارج سلولی مشتق از فولیکول های درمی، فعال کننده های موثر سلول های اپی تلیالی درمی هستند و در این میان Norrin نقش بسیار مهمی را در فیزیوپاتولوژی فولیکول مو بازی می کند.

 

Reference:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31237401

خواندن 451 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 دی 1398 ساعت 06:49
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.