اخبار و رویداد ها

مصاحبه صدا و سیما با دبیر انجمن پوست در مورد پوست و کرونا
11 می 2020
اشتراک گذاری این مطلب

مصاحبه صدا و سیما با دبیر انجمن پوست در مورد پوست و کرونا

حدس در مورد COVID 19 بر اساس نشانه های کلینیکی ( تب، ضعف، سرفه خشک ، بی اشتهایی ، تنگی نفس ، آبریزش بینی ، کاهش حس چشایی و بویایی ) یا پارامترهای حیاتی (دمای بدن، پالس اکسی متری ، درصد اشباع اکسیژن)و علایم رادیولوژیک ( Xray یا سی تی اسکن قفسه سینه) انجام می شود.در مطالعه ای که در کشور ایتالیا و در بیمارستان LECCO انجام شد ۱۴۸بیمار مبتلا به کرونا مورد بررسی قرار گرفتند. از بیماران بدلیل افزایش ریسک عفونت عکسی گرفته نشد . ۶۰ بیمار به دلیل مصرف داروی جدید در ۱۵روز گذشته از مطالعه خارج شدند.

در یافته های جمع آوری شده از ۸۸ بیمار ، ۱۸ بیمار یافته های پوستی داشتند.یافته های پوستی در ابتدای مراجعه در ۸ بیمار دیده شد و ۱۰ بیمار پس ازبستری دچار نشانه های پوستی شدند.ضایعات پوستی در این بیماران شامل دانه های قرمز رنگ (راش اریتماتو) در ۱۴ بیمار ، کهیر منتشر در ۳ بیمار و ضایعات شبه آبله مرغان در ۱ بیمار بود. بیشتر ضایعات در قفسه سینه مشاهده شد و خارش کم یا بدون خارش بود.اغلب ضایعات پس از چند روز بهبود پیدا می کردند. و ضایعات پوستی شبیه ضایعاتی بود که در مورد بیماریهای ویروسی شایع هم مشاهده میشد.

قسمتی از مصاحبه صدا و سیما با دبیر انجمن پوست در مورد پوست و کرونا

دبیر انجمن متخصصین پوست در رابطه با عوارض شوینده ها و مواد ضد عفونی بر روی پوست دست و روش پیشگیری از آن بیان کرد:

شیوع کرونا ویروس جدید در دنیا، باعث شده تا پزشکان یک سری توصیه‌های مهم بهداشتی برای مبتلا نشدن ارائه کنند که این توصیه ها شامل شست‌وشوی مکرر دست‌هاست؛ در حالیکه استفاده بیش از حد از مواد شوینده و ضدعفونی کننده می‌تواند به پوست دست، آسیب زده و منجر به بروز زخم یا اِگزما شود.چربی مفید روی پوست می تواند در اثر شستشوو ضد عفونی با الکل و مواد شوینده حل شود. بر همین اساس وقتی به دفعات زیاد دست‌هایمان را با مواد شوینده یا الکل می‌شوییم، چربی سطح پوست کاهش می‌یابدو بدین ترتیب به نوعی با شست‌وشوی زیاد لایه محافظ پوست را از بین می‌بریم.

بنابراین میتوان توصیه کرد:

بهتر است از آب ولرم یا سرد و شوینده ملایم جهت شتشو استفاده شود،حتماً بعد از شستن دست ها آنها را خشک کنیم به خصوص لای انگشتان را وبصورت مکرر و مرتب از مرطوب کننده ها ( حدود ۱۵ بار در روز(استفاده کنیم و بهتر است از مرطوب کننده هایی با پایهاوسرین، اوره و سِرآمیدها(یک خانواده بزرگ از لیپیدهای مومی) استفاده شود که به ترکیبات چربی پوست شبیه تر باشند.و بهترین محصولات هم کرمهای تجاری شرکتهای معتبر دارویی است که اغلب در داروخنه ها موجود است.مرطوب کننده بلافاصله بعد از شستن باید استفاده شود به خصوص بعد از استحمام که هنوز بدن و دست ها نم دار هستند ،باید استفاده شده تا رطوبت حفظ شود.در موارد ایجاد اگزما حتماً مقدار کافی از مرطوب کننده یا وازلین شب هنگام زده شود و دستکش پلاستیک پوشیده شود تا جذب کافی اتفاق بیفتد.قبل از شستشو حتماً انگشترهای دست خارج شوند.و در شرایط فعلی بهتر است از ساعت و انگشتر استفاده نشود چراکه خود منبع ذخیره ویروس هستند.از تماس مستقیم با شوینده های اسیدی و قلیایی و مواد محرک مثل گوجه فرنگی و میوه های سوزاننده جلوگیری شود.

خواندن 358 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.