چاپ کردن این صفحه
اگزوزوم ها، راهکاری برای التیام زخم ها
04 می 2021
اشتراک گذاری این مطلب

اگزوزوم ها، راهکاری برای التیام زخم ها

 

زخم های ایسکمیک در مدل های پیش بالینی با استفاده از یک محصول سلولی تولید شده توسط کلینیک مایو (MN ، ایالات متحده آمریکا) و با پوستی عاری از اسکار طبیعی بهبود یافته است.

زخم های ایسکمیک در مدل های پیش بالینی با استفاده از یک محصول سلولی تولید شده توسط کلینیک مایو (MN ، ایالات متحده آمریکا) و با پوستی عاری از اسکار طبیعی بهبود یافته است. نتایج پژوهش این تیم که در مجله Theranostics منتشر شده است ، ترمیم یکپارچگی پوست ، فولیکول های مو ، غدد عرق ، ایجاد لطافت پوستی و آبرسانی طبیعی را نمایان ساخت و بستری را برای مطالعات در فاز بالینی، با استفاده از محصول اگزوزومال خالص (PEP) برای بهبود در بیماران را ممکن ساخت.

زخم های ایسکمیک مزمن در بین افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت ، زخم های فشار ، تصلب شرایین ، آسیب تروماتیک یا عوارض جانبی پرتودرمانی شایع است. در حالی که درمان های استاندارد فعلی پانسمان زخم ، ژل های موضعی و جراحی تا حدودی تسکین دهمده می باشد، اما آنها اغلب نمی توانند زخم را به طور کامل ببندند. در نتیجه ، تقریباً 7 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا زخم های غیر قابل ترمیم را تجربه می کنند.

در این مطالعه ، محققان در کلینیک مایو اثرات محصول اگزوزومی خالص ، مشتق شده از پلاکت شامل وزیکول های خارج سلولی را که بافت آسیب دیده را هدف قرار می دهند ، بر روی مدل های حیوانی بررسی کردند که در آن زخم هایی با خونرسانی کم تکرار شده است.

"ما دریافتیم که درمان مبتنی بر اگزوزوم توانایی تقویت بازسازی رگ های خونی در بافت های آسیب دیده را دارد. بدون درمان ، زخم های ایسکمیک مزمن بزرگتر و مشکل سازتر می شوند. ”

این محصول تحت اقدامات دقیق کنترل کیفیت تولید شده و بصورت پودر خشک برای ذخیره سازی طولانی مدت در دمای اتاق فرموله می شود. هنگام استفاده ، پودر با محلول هیدروژل در محل مخلوط می شود و می تواند مستقیماً روی زخم قرار گیرد.

استیون موران ، جراح پلاستیک کلینیک مایو و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه ، خاطرنشان کرد که زخم ها تنها با یک بار استفاده از اگزوزوم بهبود می یابند. "من متعجب شدم که این محصول پوست سالم را با خواص بیومکانیکی طبیعی (و نه بافت اسکار ) دوباره تولید می کند. از آنجا که این فناوری در حال حاضر برای کاربردهای بالینی مقیاس پذیر و بیومار ساخته شده است ، امکان پیشرفت عظیم در علم پزشکی و زمینه جراحی پلاستیک را ایجاد می کند. "

لذا این مطالعه بستری برای ورود به مطالعه به دریافت مجوز FDA را فراهم نموده است.

                                                                       Link:stemcell.isti.ir/Zo7q

خواندن 134 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 14 ارديبهشت 1400 ساعت 07:55
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی

وبگاه: skinstemcell.ir/