اخبار و رویداد ها

تولید نوعی بانداژ هوشمند توسط دانشمندان ایرانی
21 اکتبر 2017
اشتراک گذاری این مطلب

تولید نوعی بانداژ هوشمند توسط دانشمندان ایرانی

محققان ایرانی به همراه همکارانشان در دانشگاه های هاروارد، Nebraska-Lincoln و MIT نوعی بانداژ هوشمند طراحی کرده اند که می تواند زخم های مزمن و یا جراحات شدیدی که در میادین جنگ رخ می دهد را درمان کند.بانداژ طراحی شده شامل الیاف هدایت کننده الکتریکی است که با نوعی ژل پوشش داده شده است و می تواند با آنتی بیوتیکهای ضد عفونی کننده ، فاکتور های رشد ترمیم کننده بافت، داروهای ضد درد و یا سایر داروها بارگیری شود.

یک میکروچیپ کنترل کننده کوچک که اندازه آن در حدود اندازه یک تمبر پستی است به کمک یک گوشی هوشمند یا سایر دستگاههای بیسیم قادر است مقدار کمی از ولتاژ را به فیبر بانداژ مورد نظر انتقال دهد. ولتاژ ایجاد شده باعث گرم شدن فیبر بانداژ شده و موجب آزاد شدن مواد بارگزاری شده بر روی فیبر می شود.محققان معتقدند که این نوع بانداژ می تواند داروهای متعددی را بر اساس نوع زخم ایجاد شده به ناحیه زخم انتقال دهند، علاوه بر این توانایی دقیق کنترل دز و زمان تحویل این داروها را نیز برای پزشکان فراهم می کند.

علی تمایل، استادیار مهندسی مواد در دانشگاه نبراسکا می گوید: این نوع بانداژ می تواند روند بهبود زخم ها را بطور قابل توجهی افزایش داده و همچنین موجب تسریع روند بهبودی شود.این نوع بانداژ در ابتدا جهت ترمیم زخم های ناشی از دیابت استفاده می شد. بیش از 25 میلیون آمریکایی از زخم های ناشی از دیابت رنج می برند و پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد این افراد دو یا سه برابر افزایش یابد. علی تمایل می گوید: هزینه های پزشکی درمان این نوع زخم ها بسیار زیاد است و نیاز شدیدی جهت رفع این مشکل احساس می شد.

تمایل افزود: کسانی که در میادین جنگ نیز با زخم های وسیع و خطرناکی مواجه می شوند نیز می توانند از این نوع بانداژهای هوشمند دارو رسان استفاده کنند. این نوع بانداژ باعث تسریع ترمیم زخم های ناشی از اصابت گلوله و جلوگیری از عفونت این نوع زخم ها می شود. این افراد در میادین جنگ با پاتوژن های مختلفی مواجه می شوند، حال تصور کنید با به همراه داشتن این نوع بانداژها می توانند از عفونی شدن زخم های خود جلوگیری کنند.

  

 

خواندن 479 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 17:31
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.