اخبار و رویداد ها

‍ ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان قیمت
28 دسامبر 2017
اشتراک گذاری این مطلب

‍ ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان قیمت

یک دستگاه ارزان قیمت که قابلیت ردیابی سلول های سرطانی در پوست بدن انسان را دارد، توانسته است جایزه ۴۰ هزار دلاری جیمز دایسون در انگلیس را برنده شود. گروهی از دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه مک مستر در اونتاریو کانادا این دستگاه را ساخته اند. این دستگاه که sKan نام دارد، می تواند تغییرات نامحسوس در گرمای پوست بدن انسان را تشخیص دهد. این تغییرات گرمایی نشان دهنده وجود بافت های سرطانی هستند. 

تحقیقات نشان می دهد سلول های سرطانی در مقایسه با سلول های بافت عادی بدن، فعل و انفعال بیشتری دارند. هنگامی که بخشی از پوست به سرعت خنک می شود، بافت های سرطانی با سرعتی بیشتر از سلول های سالم گرما را جذب می کنند. دستگاه sKan با دارا بودن حسگرهای ارزان قیمت سنجش دما، قادر نقطه ای از بافت بدن انسان که سریع تر گرم می شود را ردیابی کند. نتیجه این روند به عنوان یک نقشه حرارتی در رایانه نشان داده می شود. پزشک با استفاده از یافته های این دستگاه می تواند نیاز به بررسی بیشتر درباره ابتلا بیمار به سرطان را مشخص کند. دستگاه sKan با هزار دلار بودجه ساخته می شود، در حالی که دوربین های با کیفیت گرمایی که برای تشخیص سرطان پوست به کار می روند، ۲۶ هزار دلار هزینه دارند. بنابراین تا حد زیادی در هزینه های تشخیص صرفه جویی می شود. دانشجویان سازنده این دستگاه تصمیم دارند با جایزه خود، طراحی آن را ارتقاء دهند تا با استانداردهای سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) سازگار شود.

 

خواندن 578 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.