اخبار و رویداد ها

لول های T تنظیمی در عملکرد سلول های بنیادی فولیکول مو
28 دسامبر 2017
اشتراک گذاری این مطلب

لول های T تنظیمی در عملکرد سلول های بنیادی فولیکول مو

 سلول­ های T  تنظیمی پاسخ­ های التهابی را تنظیم می­کنند و قادرند بسیاری از پاسخ­ های ایمنی را کنترل کرده و التهاب­ ها را مهار نمایند. به تازگی مشخص شده که این سلول­ ها در تنظیم عملکرد سلول­ های بنیادی فولیکول مو نیز نقش دارند. سلول­ های T  تنظیمی بطور عمده در ارگان­ های لنفاوی اولیه و ثانویه مستقرند، جایی که باعث مهار پاسخ­ های التهابی از جانب سایر سلول­ های سیستم ایمنی می­گردند. جمعیت مشخصی از این سلول­ها که شاخص Foxp3+ هستند و در نیچ سلول­ های بنیادی فولیکول مو تجمع می­یابند قادر به کنترل چرخه این سلول­ های بنیادی و تمایز  آنها به رده کراتینوسیتی، از طریق فعالسازی مسیر سیگنالی Jag1-Notch می­گردند. این تنظیم هوموستاز سلول­ های بنیادی فولیکول مو باعث تغییر فاز آنها از مرحله تلوژن در حال استراحت به آناژن با فعالیت می­گردد و بازسازی موها را در یک حالت پایه و مداوم تحریک می­کند.

 مشارکت سیگنال Notch  در سلول­ های بنیادی فولیکول مو در سلول­ هایی که Jag1 را بیان می­کنند هنوز ناشناخته است. بطرز جالبی فعالیت سلول­ های T سرکوب کننده سیستم ایمنی باعث مهار التهاب در پوست می­گردد اگر چه مطالعات در موش هیچ تغییر معنی­داری را در سلول­ های ایمنی پوست از قبیل سلول­ های T گاما دلتا، سلول­  های دندریتیک، نوتروفیل­ ها، ماکروفاژها و همچنین ملکول های التهابی مانند اینترلوکین 22، اینترلوکین  17و اینترفرون گاما در موش­های کنترل و آنها که سلول­های T تنظیمی شان حذف شده بود، نشان نمی داد.

ظهور سلول ­های T تنظیمی بعنوان تنظیم­کنندگان عملکرد سلول­ های بنیادی نه تنها در شکیبایی ایمنی بدنبال پیوند سلول­ های بنیادی خونساز آلوژن اهمیت دارند بلکه برای درمان­ هایی که در آنها بازسازی بافت اهمیت دارد نیز بکار می آیند. مطالعات آتی مشخص خواهد نمود که تنظیم عملکرد سلول­ های بنیادی فولیکول مو توسط سلول ­های T تنظیمی قابل تعمیم به سایر سلول­ های بنیادی بافت ها که در بازساخت ارگان ها موثرند می باشد یا نه و اینکه آیا می توان از آن بعنوان یک هدف درمانی گسترده در بیماری ها استفاده نمود.

 

 

خواندن 498 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.