اخبار و رویداد ها

مطالعه ي نقش سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی در بهبود ترمیم بافت های نرم در مدل سه بعدي
12 فوریه 2018
اشتراک گذاری این مطلب

مطالعه ي نقش سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی در بهبود ترمیم بافت های نرم در مدل سه بعدي

پدیده بالینی بهبود ناکافی بافت نرم، هنوز به صورت یک بحث مهم میان محققان باقی مانده است. وقوع زخم های مزمن با طول عمر فرد مرتبط است و این امر در جوامع غربی رو به افزایش است. محصولات مهندسی بافت شامل سلول های بنیادی مشتق از چربی به عنوان یک رویکرد درمانی امیدوار کننده اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند.

 

مطالعات متعدد، ارزش این سلول ها برای بهبود ترمیم بافت های نرم را اثبات کرده اند و یک اثر پاراکرین و هم چنین مستقیم را روی ترمیم عروق و رگ زایی نشان داده اند. در تلاش برای نشان دادن اثرات خاص سلول های بنیادی مشتق از چربی روی سلول های اندوتلیالی ریز عروق درمی، با توجه به فازهای مختلف ترمیم بافت نرم، محققان دانشگاه Saarland  یک مدل آزمایشگاهی سه بعدی را بر مبنای spheroids طراحی کردند. پارامترهای پایه مانند حجم spheroids، تعداد سلول ها و نرخ سلول های آپوپتوزی در ارتباط با زمان کشت در شرایط اکسیژن مختلف و با استفاده از کشت های تک سلول یا هم کشتی دو نوع سلول تعیین شد.

 

علاوه براین پژوهشگران بیان ژن و سطح پروتئین اینترلوکین6، اینترلوکین 8، پروتئین منوسیتی جذب کننده شیمیایی 1 و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را در نظر گرفتند که در مقایسه با درمان های قبلی مورد استفاده برای زخم های مزمن مورد بحث قرار می گیرند.

دیدن α-SMA اجازه برآورد عملکرد سلول های بنیادی مشتق از چربی به عنوان یک تثبیت کننده برای سلول های اندوتلیالی ریز عروقی را داد. نتایج مدل سه بعدی ارائه شده، اثرات پاراکرین سلول های بنیادی مشتق از چربی روی ترمیم ریز عروق طی شرایط هیپوکسی اولیه را نشان می دهد و این در حالی است که اثر تثبیت کننده آن ها طی فازهای آخر بهبود بافت نرم اتفاق می افتد که به طور همزمان با اکسیژنه شدن مجدد همراه است.

منبع:https://link.springer.com/article/10.1007/s11010-017-3265-9

خواندن 512 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.