اخبار و رویداد ها

همه چيز درباره EB
12 فوریه 2018
اشتراک گذاری این مطلب

همه چيز درباره EB

بیماری Junctional EB ژنتیکی بوده و در اثر موتاسیون هایی در ژن کدکننده یکی از پروتئین های  سازنده غشاءپایه به نامlaminin 332اتفاق می افتد. به این ترتیب درم به راحتی از اپیدرم جدا می شود.بیمار 7ساله مورد  مطالعه از بدو تولد دارای تاول های متعدد در بدن بوده  وزخم های مزمنی که گاهی اوقات تا یک سال بهبود نمی یافتند .  درهنگام مراجعه به بخش سوختگی کودکان بیمارستان دانشگاه Ruhrآلمان در سال 2015، 60درصد از اپیدرم را از دست داده بوده که تا شروع ژن درمانی به80 در صد رسیده است .

زخم ها باعفونت S.aureus وP.aureoginosa همراه بوده،تزریق سیستماتیک آنتی بوتیک fluxacilineوceftazidine برای او انجام می شود ،مواد غذایی از طریق nasogastric tube به او داده می شود که درادامه قابل تحمل نبوده و با استفراغ همراه می شود .14 روز پس از allotransplantationپوستی تمام ضخامت از پدر ،پیوند پس زده می شود .درمان با suprathel وپرده آمنیون بی نتیجه بوده است .نهایتا تصمیم بر پیوند کراتینوسیت های ترانسژنیک اتولوگ کودک گرفته می شود .

بیوپسی از ناحیه غیر تاولی پوست به اندازه 4سانتی متر مربع گرفته شده وپس از کشت بر روی لایه مغذی سلولی 3T3 در 36 ویال ذخیره شده که 45 در صد آنها برای ایجاد اپیدرم پوشش دهنده سطح 0.85  مترمربع استفاده می شود.ژن درمانی با انتقال رتروویروسی cDNAکامل ژنlaminin332 به سلول های کراتینوسیت انجام می شود.پس از دبریمان تحت بیهوشی کامل، پیوند در سه مرحله تقریبا با فواصل یک ماهه در نواحی در گیر انجام می شود.بهترین حالت پیوند کراتینوسیت های ترانسژنیک بر روی لایه فیبرینی بوده است.

در حدود 4ماه بعد 80%از اپیدرم بازسازی شده است. بعد از 7.5ماه در فوریه 2016 بیمار مرخص شده است وتا به حال اپیدرم او پایدار بوده  هیچ گونه تاول وخارشی در آن دیده نمی شود وبه هیچ پماد یا درمانی احتیاج نداشته است .پس از 21 ماه هیچ اتوآنتی بادی علیه ناحیه غشاء بازال در سرم دیده نشده است.

از آنجایی که استفاده از وکتور ویروسی امکان انتگره شدن ژن به داخل ژنوم را داشته استhigh through put sequencing انجام شده که بیانگر آن بوده که انتگراسیون 10%در پروموتورها،47%در اینترون ها ،38%در ناحیه بین ژنی و تنها کمتر از 5%از موتاسیون ها در اگزون ها اتفاق افتاده است.اکثر ژنهایی که در آنها اینتگراسیون اتفاق افتاده مربوط به پروسه های بیولوژیک سرطان نبوده اند.یکی از نکات حائز اهمیت در این تحقیق آن بوده که تعداد اینتگراسیون های ژنی مشاهده شده در کشت های بعد از پیوند متناسب با تعداد سلول های بنیادی اپیدرمالی بود که در ابتدا پیوند زده شده بودکه تاییدی بر نقش سلول های بنیادی در بازسازی اپیدرم می باشد.

نمایی شماتیک از تلفیق سلول و ژن درمانی در ex vivo

نمایی شماتیک از تلفیق سلول و ژن درمانی در ex vivo

10 عدد بانچ بیوپسی در ماههای  4و8و21از بیمار گرفته شده هیبریدسازی ژنی با پروب lamb3موید آن است که اپیدرم بازسازی شده حاوی کراتینوسیت های ترانسژنیک بوده است. ایمونوفلورسانس برای laminin 332-β وبیان آن

بقاء سلول های بنیادی و از بین رفتن سلول های  پیش سازموقتی ترانسژنیک در طول پیوند

 

 

خواندن 1246 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.