اخبار و رویداد ها

توليد بانداژ هاي قابل تزريق براي مقابله با زخم هاي عميق
09 می 2018
اشتراک گذاری این مطلب

توليد بانداژ هاي قابل تزريق براي مقابله با زخم هاي عميق

زخم های عمیق ناشی از ترکش ها، یکی از چالش های اصلی در میادین جنگ است که می توانند منجر به مرگ شوند. میزان بالای مرگ و میر ناشی از خونریزی مربوط به این زخم ها، نیاز به مواد زیستی که بتوانند خیلی زود مانع از خونریزی شوند را تبدیل به امری اجتناب ناپذیر کرده است.

بر همین اساس محققان در دانشگاه A&M تگزاس اخیرا توانسته اند با استفاده از نوعی هیدروژل، بانداژی با قابلیت تزریق را تولید کنند که مانع از خونریزی شده و می تواند روند بهبود زخم را سرعت ببخشد. هیدروژل های قابل تزریق، مواد امیدوار کننده ای برای رسیدن به هموستازی در مورد آسیب های داخلی و خونریزی هستند زیرا این ماده زیستی می تواند با ریسک و خطر کمتری وارد جایگاه آسیب شوند. یک بانداژ قابل تزریق ایده آل باید بعد از تزریق به ناحیه آسیب منجمد شده و فرایند انعقاد طبیعی خون را افزایش دهد. علاوه براین، بانداژهای قابل تزریق بعد از جلوگیری از خونریزی باید فرایند بهبودی زخم را نیز آغاز کنند.

محققان دراین مطالعه از عاملی ضخیم کننده موسوم به kappa-carrageenanکه از جلبک ها بدست می آید برای طراحی هیدروژل های قابل تزریق استفاده کردند. هیدروژل ها شبکه پلی مری سه بعدی متورم شونده با آب هستند که می توانند ساختار بافت های انسانی را شبیه سازی کنند. زمانی که kappa-carrageenan با نانوذره های مبتنی بر خاک رس ترکیب شود، یک ژلاتین قابل تزریق بدست می آید. ویژگی باردار بودن نانوذره های مبتنی بر خاک رس، توانایی هموستازی به هیدروژل ها می بخشد.

علاوه بر این، پروتئین پلاسما و پلاکت ها، جذب خونی را روی سطح ژل ایجاد می کنند و آبشار انعقادی خونی را شروع می کنند. نکته مهم تر در مورد این بانداژهای قابل تزریق، ازادسازی آهسته و طولانی مدت عوامل درمانی است که می توانند برای بهبود زخم مورد استفاده قرار گیرند. بار سطحی منفی نانوذره ها، برهمکنش های الکتروستاتیک با فاکتورهای درمانی را ایجاد می کند و منجر به آزادسازی آهسته فاکتورهای درمانی می شود.

Reference: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1742706118300564?via%3Dihub

خواندن 164 دفعه
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.