اخبار و رویداد ها

بانداژ بازسازی کننده در زخم دیابتی
16 جولای 2018
اشتراک گذاری این مطلب

بانداژ بازسازی کننده در زخم دیابتی

در بیماران دیابتی ممکن است یک #زخم ساده یا درد ناگهانی بسیار نگران کننده باشد و در نهایت منجر به قطع عضو یا مرگ شود. بر این اساس تیمی از دانشگاه  Northwesternبا طراحی بانداژی از پروتئین پوستی توانستند به تسریع ترمیم زخم های دردناک و صعب العلاج بپردازند. راز نهفته در این بانداژ بازسازی کننده، وجود پروتئین لامینین است که در اغلب بافت های بدن از جمله پوست مشاهده می شود. محققین این مطالعه دریافته اند که قطعه ای از لامینین به طول 12 اسید آمینه موسوم به A5G81 برای فرایند بهبودی زخم حیاتی است. این توالی ویژه می تواند گیرنده های سلولی را فعال کند که منجر به چسبندگی، مهاجرت و تکثیر بهتر آن ها می شود. ادغام  A5G81با یک بانداژ هیدروژلی  آنتی اکسیدانی که پیش از این تولید شده است می تواند با التهاب موجود در جایگاه #زخم مقابله کند.

 این هیدروژل به دما حساس بوده و در حالی که در ابتدا به صورت مایع است اما در بدن و در شرایط دمایی بدن به صورت جامد در می آید. این موجب می شود که هیدروژل شکلی شبیه با جایگاه زخم بگیرد و شرایط را برای بهبودی، مساعد سازد. از آن جایی که در تولید این بانداژ از هیچ گونه دارو یا ماده زیستی استفاده نمی شود می تواند امیدوار بود که خیلی زود وارد بازار شود.

این داروی از دسته داروهای jak inhibitorاست که برای درمان ارتریت روماتوئید با دوز پنج میلی کرم دو بار در روز  یا فرم جدید یازده میلی گرمی extended release روزانه fda دارد

Safety data

از نظر افزایش ریسک عفونت و مورتالیتی نسبت به سایر ایمونوساپرسیوها افزایش ریسک چشمگیری نداشته استشایعترین عفونت داروی دیگر این گروه Ruxoltinib عفونت urinary tract می باشد هر دوی این داروها ریسک زوستر را افزایش می دهند البته موارد ایجاد شده لوکالیزه است.در ازمایشات افزایش total chol, LDL, HDL دیده می شود که اغلب خفیف است ولی افزایش ریسک major adverse cardiac events or stroke دیده نمی شود.

سیتوپنی یکی از نگرانی های استفاده از این دسته داروهاست که بیشتر با Ruxoltinib که JAK2 را مهار می کند دیده می شود و بیشتر به صورت ترومبوسیتوپنی است که بیشتر در موارد اختلالات مغز استخوان مثل میلوفیبروز و پلی سیتمی ورا که Ruxoltinib جهت درمان استفاده می شود دیده می شود که در بیماری های پوستی دیده نشده استریسک بدخیمی در مورد بیماران پیوند کلیه افزایش ریسک یک درصدی اختلالات لنفوپرولیفراتیو با توفاسیتینیب دیده شده که چون همراه با داروهای ایمونوساپرتیو دیگر داده شده قابل قضاوت نمی باشد. در اختلالات التهابی پوستی این افزایش ریسک دیده نشده ولی به مطالعات بیشتر نیاز دارد.

خواندن 373 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 18:46
مدیر روابط عمومی

مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید و انتشار دانش پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پوستی به ویژه توسعه فناوری های نوین سلول درمانی می باشد که زیر نظر اعضای هیأت علمی برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می نماید.

مدیر روابط عمومی:مهندس افسانه نجفی

وبگاه: skinstemcell.ir/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.