گروه مطالعات درمان سلولی

گروه مطالعاتی درمان سلولی در بیماری های پوست

مدیر گروه: محمد علی نیلفروش زاده 

معرفی

معرفی : توانایی تبدیل سلولهای بنیادی (Stem Cells) به انواع سلولهای خونی توجه دانشمندان و پژوهشگران را به طرف تبدیل این سلولها به سایر سلولهای تخصص یافته بافته یا دیگر معطوف داشت. توسعه پژوهش نشان داد که در کلیه بافتهای بدن انواعی از سلولهای بنیادی یافت می شوند که توانایی تبدیل به سلولهای تخصص یافته همان بافت را دارند و در مواقع ضروری اختلال بافتی تکثیر پیدا می کنند و به علت داشتن همین توانایی آنها نام سلول بنیادی داده شده است.

از کاربرد سلولهای بنیادی پوست در حیطه بیماریهای پوستی می توان به کارگیری فیبروبلاست به عنوان ماده پر کننده در مصارف زیبایی، درمان زخم مزمن از جمله اولسر پای دیابتی کاربرد تنها یا همراه با سایر روشها، کاربرد سلولهای فیبروبلاست و کراتینوسیت در درمان اسکارهای پوستی و یا سوختگی و کاربرد سلولهای ملانوسیت در درمان ویتیلیگو اشاره کرد. از آنجا که امروزه سلول درمانی و بافت درمانی در طیف وسیعی از بیماریها و نقایص در راستای افزایش سطح سلامت جامعه مورد استفاده قرار میگیرد، این مرکز نیز توان علمی و اجرایی خود را در راستای استفاده از سلولهایی سالم و کار آمد جهت درمان مشکلات و ناهنجاریهای پوستی بکار گرفته است.

 

زمینه های فعالیت

این مرکز دارای آزمایشگاههای کشت سلول مجهز به سیستم Clean room و کلیه تجهیزات و امکانات لازم جهت تهیه سلول بصورت اتوگرافت و آلوگرافت میباشد که در حال حاضر از خدمات کشت سلول و بافت این آزمایشگاه برای رسیدن به اهداف درمانی میتوان موارد ذیل را ذکر نمود:

حیطه های پژوهشی

1. فناوریهای فرآوری سلولی

2. رده های سلولی موثر در درمان بیماریهای پوستی

3. روش های جدید درمانی در بیماریهای رنگدانه ای

4. روش های جدید درمانی در بیماریهای پیری پوست

5. روش های جدید درمانی در بیماریهای اسکار و زخم ها

6. تولید کیتهای فرآوری سلولی